۱۳۹۹/۰۳/۱۸| تعداد بازدید: ۷۵
ترک اعتیاد به شیشه چند وقت طول می‌کشد

 

ترک اعتیاد به شیشه چند وقت طول می‌کشد؟

ترک اعتیاد به شیشه شامل چندین مرحله است. این ریکاوری با درمان شروع می‌شود، که به افراد کمک می‌کند تا بر مشکلات سوءمصرف شیشه یا متامفتامین از طریق سم زدایی و درمان های رفتاری غلبه کنند. اما بهبودی با پایان یافتن توان بخشی ادامه می‌یابد.

تکمیل درمان، هوشیاری کامل را تضمین نمی‌کند. اعتیاد یک بیماری مغزی است که می‌تواند ترک موفق را به خطر اندازد. افراد در حال بهبودی از اعتیاد به شیشه (متامفتامین) باید متعهد شوند که در تمام زندگی خود هوشیار بمانند.

در صورت داشتن تعهد و مصمم بودن به این تعهد و هدف، می‌توان بر این مشکل غلبه کرد و عوارض مصرف شیشه را به طور کامل زدود.

مراحل ترک شیشه

ترک شیشه در پنج مرحله اتفاق می‌افتد. دو هفته اول شدیدترین مراحل است.

اما با گذشت زمان و با کمک و پشتیبانی، افراد مهارت های جدیدی را برای غلبه بر سوءاستفاده از شیشه و کشف علایق جدید زندگی می‌آموزند.

1.      مرحله ترک (روزهای 0 تا 15)

مرحله ترک اولین مرحله بهبودی است. در حین ترک، افراد عموما خستگی، بی نظمی، خماری، افسردگی و همچنین لرزش و تپش قلب را تجربه می‌کنند. علائم ترک شیشه باید در یک مرکز توانبخشی مدیریت شود، جایی که متخصصان آموزش اعتیاد می‌توانند داروهای ضدافسردگی را برای بهبود خلق و خو، میزان و کیفیت خواب استفاده کنند.

2.      مرحله ماه عسل (روزهای 16 تا 45)

پس از پایان مرحله ترک اولیه شیشه، بدن شروع به بهبود می‌کند. هوس ها محو می‌شوند، انرژی افزایش می‌یابد و خلق و خو، اعتماد به نفس و خوش بینی بهبود می‌یابد. با این حال، در برخی موارد، افراد به دروغ معتقدند که مشکل اعتیاد به شیشه آنها به پایان رسیده است. این امر باعث می‌شود بسیاری از مراجعین توانبخشی درمان را ترک کرده و به استفاده از الکل یا داروهای دیگر ادامه دهند.

3.      مرحله دیوار (روزهای 46 تا 120)

در طی این مرحله از ترک شیشه، افراد به ویژه در برابر خطرعود کردن اعتیاد آسیب پذیر هستند. آنها همچنین لذت کمی در زندگی تجربه می‌کنند و انرژی کم، مشکل در تمرکز، تحریک پذیری و بی خوابی را تجربه می‌کنند. مراجعان اغلب معتقدند که این علائم مشکلاتی طولانی مدت هستند.

4.      مرحله تنظیم (روزهای 121 تا 180)

خطر عود در مرحله تنظیم ترک شیشه کاهش می‌یابد. در این مرحله افراد احساس موفقیت و خوش بینی می‌کنند. آنها شروع به سازگاری با سبک زندگی جدید خود می‌کنند، که ممکن است شامل مشاغل یا روابط جدید باشد.

5.      مرحله قطعیت (روز 181 به بعد)

مرحله قطعیت نشانگر شش ماه هوشیاری است. با این معیار شش ماهه، مردم از یادگیری مهارت های جدید برای حفظ هوشیاری به دانستن علائم عود کردن بیماری، حفظ سبک زندگی جدید و شناسایی موراد جدید مورد علاقه، گذر کرده اند.

 

در صورتی که خود یا خانواده یا اطرافیانتان، درگیر اعتیاد به شیشه هستید، می‌توانید از بهترین متخصصان مشاوره ترک اعتیاد در سایت پزشک خوب کمک بگیرد.

از آنجایی که نقش سایر افراد خانواده در فرایند ترک شیشه بسیار حیاتی است، خانواده درمانی نیز می تواند گزینه کمک کننده خوبی برای ترک اعتیاد به شیشه باشد.

فهرست دارو ها