۱۳۹۲/۱۱/۱۷| تعداد بازدید: ۱۷۱۵
همانطور که قبلاً گفتیم علائم فشار خون اغلب ساکت و حتی ممکن است در مراحل اولیه هیچگونه علائمی از خود نشان ندهد غالباً فشار خون

 همانطور که قبلاً گفتیم علائم فشار خون اغلب ساکت و حتی ممکن است در مراحل اولیه هیچگونه علائمی از خود نشان ندهد غالباً فشار خون موقعی کشف می‌شود که شخص فشار خون خود را با دستگاه می‌گیرد. علائمی چون خستگی، بیخوابی، تنگی‌نفس، گلگون شدن صورت، سردرد، تپش قلب، سرگیجه، عصبانیت، خون دماغ، نابینائی موقت ممکن است بعضی اوقات علائم هشداردهنده بروز عنقریب فشار خون باشد.

چه کسی مبتلا به فشار خون می‌شود؟
در 80 تا 90 مورد علت بروز دقیق فشار خون اسرارآمیز است. ما از عواملی که منجر به بروز فشار خون می‌شود اطلاع داریم ولی ممکن است این عوامل در یک فرد معین اثر بکند و یا اثر نکند. مثلاً کسی که به خانواده‌ای تعلق دارد که مبتلا به فشارخون است، سنگین وزن هم بوده و سیگار هم می‌کشد، ممکن است مبتلا به فشارخون شود. ولی از سوی دیگر فردی که دچار عواملی که فشارخون را به وجود می‌آورد نباشد ممکن است دارای فشارخون خیلی بالا باشد: معمولاً اغلب افراد می‌توانند با تغییر دادن عواملی که می‌شود تحت کنترلش قرارداد فشارخون خود را پایین بیاورند.
در این فصل ما گفتگوی خود را متمرکز بر عوامل خطرناکی که نمی‌شود تحت کنترلش قرارداد می‌کنیم و اینها عبارتند از وراثت و سن. عواملی که می‌شود کنترلش کرد یعنی رژیم غذائی و طرز زندگی را در بخش دوم این کتاب مورد بحث قرار خواهیم داد.
وراثت
کودکانی که یکی از والدینشان دچار فشارخون هست بیش از بچه‌های والدینی که دچار فشارخون نیستند به فشار خون مبتلا می‌گردند و وقتی که هر دو تن از والدین مبتلا به فشارخون هستند، ممکن است یک چنین اتفاقی بیشتر رخ بدهد به تاریخچه سلامتی خویشان نزدیک خود رسیدگی کنید تا به وضع خود پی ببرید. چنانچه خطر فشارخون تهدیدتان کند باید توجه بیشتر به غذایتان، برنامه ورزش و طرز زندگیتان بنمائید.
نژاد
با مقایسه با امریکائی‌های سفیدپوست، سیاه‌پوستان چهار برابر بیشتر مبتلا به فشارخون می‌شوند. علت آن معلوم نیست ولی قدر مسلم آن است که فشار خون در سیاه‌پوستان زودتر آغاز شده و شدیدتر هم هست و ممکن است منجر به اختلالات پیچیده‌ای چون سکته شود. علت اکثر مرگ و میرها در بین سیاه‌پوستان ناشی از فشارخون است اگرچه علت اصلی وجود فشار خون بالا در سیاه‌پوستان وراثت است ولی بعقیده پاره‌ای از دکترها استرس و نگرانی که در بین سیاه‌پوستان بیشتر وجود دارد ممکن است یک عامل دیگر بروز آن باشد.
چون رژیم غذایی سیاه‌پوستان حاوی نمک بیشتر است ممکن است یک عامل دیگر بروز آن بطرز حادتر افراط در خوردن نمک باشد.
جنسیت
اغلب افراد تصور می‌کنند که این مردان هستند که اکثراً مبتلا به فشار خون بالا می‌شوند حال آنکه زنان بیش از مردان به این عارضه مبتلا می‌گردند.
بخصوص به علت بعضی از تغییرات که در زندگی زنان رخ می‌دهد (مانند حاملگی و رسیدن به سن یأس) در زنان بیش از مردان خطر ابتلاء به فشارخون بالا وجود دارد. همچنین در سنینی که زنها می‌توانند حامله شوند. خوردن قرص ضدحاملگی باعث افزایش فشارخون می‌گردد.
سن
بیماری کلیوی عادیترین علت بروز فشار خون در بچه‌هاست چنانچه فشارخون یک کودک بالا برود، هشداری است که طبیعت می‌دهد که ممکن است وی مبتلا به بیماری کلیه شده و باید به وضعیتش فوراً رسیدگی شود.
علل دیگر هم در بالا رفتن فشار خون در بچه‌ها وجود دارد که از جمله این علل تولید هورمن است که درنتیجه پدید آمدن یک تومر بوجود می‌آید.
باری کلیه کودکانی که سنشان متجاوز از سه سال است بایستی از نظر فشارخون مورد معاینه قرار گیرند بخصوص چنانچه یکی از والدینشان مبتلا به فشار خون بالا و یا بیماری قلب باشد.
چنانچه والدین مبتلا به فشارخون باشند باید در مقدار نمکی که به بچه در هنگام غذا خوردن می‌دهند دقت کنند یعنی باید به او نمک کمتر بدهند و باید از دادن چیپس، سوپهای توی قوطی و گوشت دودی خودداری کنند.
گاهی فشار خون بالا در افراد سالخورده (حتی فشارخونی که زیاد بالا نیست) خطرناک است و ممکن است باعث سکته قلبی گردد.
برطبق عقیده دکتر امبرآمی تغییرات عمده‌ای که در سنین بالا در عروق ایجاد می‌شود تصلب شرائین است که ممکن است منجر به فشارخون سیستولیک گردد درنتیجه بروز این عارضه ممکن است به عضله دیواره دریچه قلب آسیب رسد و به عارضه به اصطلاح Ventricular hypertrophy که اغلب در افراد سالخورده دیده می‌شود، منجر گردد.

 
فهرست دارو ها