۱۳۹۵/۰۴/۲۵| تعداد بازدید: ۳۹۸
موارد و مقدار مصرف: پسیلیوم در درمان یبوستهای مزمن،برای پیشگیری از یبوست

Psyllium Products

 
پسیلیوم
موارد و مقدار مصرف:
پسیلیوم در درمان یبوستهای مزمن،برای پیشگیری از یبوست در بیمارانی که در حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران با زخم برش فرج (episiotomy)، همورویید ترومبوزه دردناک ،شقاق یا آبسه پرینه ای ،فتق دیافراگم ،تنگی آنورکتال و در رفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر (spastic colon) مصرف می شود.
موارد منع مصرف و احتیاط:
این فرآورده ها در آپاندیسیت و یا نشانه های آن ،خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،نارسایی احتقانی قلب و انسداد روده ،دیابت و در صورت وجود اشکال در بلع نباید مصرف شوند.
عوارض جانبی:
مصرف مقادیر زیاد پسیلیوم باعث انسداد روده و مری (معمولا به دلیل مصرف کم مایعات) می گردد. همچنین واکنشهای آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است. در شروع درمان ممکن است موقتا سنگینی و نفخ در بیماران ایجاد گردد که با ادامه درمان برطرف می شود.
هشدار:
این فرآورده ها در آپاندیسیت و یا نشانه های آن ،خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،نارسایی احتقانی قلب و انسداد روده ،دیابت و در صورت وجود اشکال در بلع نباید مصرف شوند.
تداخل دارویی:
پسیلیوم باعث کاهش جذب برخی از مواد معدنی (نظیر کلسیم ،منیزیم ،مس و روی) ویتامین B12، گلیکوزیدهای قلبی و مشتقات کومارینی می گردد. مصرف همزمان پسیلیوم با نمکهای لیتیم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیم و وقفه جذب آنها از مجرای گوارشی می شود. پسیلیوم ممکن است موجب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین شود.
مکانیسم اثر:
اثر درمانی پسیلیوم به واسطه تورم موسیلاژ موجود در پوسته دانه آن ظاهر می گردد. موسیلاژ احتمالا از طریق جذب آب باعث افزایش حجم و رطوبت مدفوع شده و این افزایش حجم موجب تحریک روده بزرگ و افزایش حرکات پریستالتیک و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزایش دفعات دفع می گردد.
نکات قابل توصیه به بیمار:
1. مصرف حداقل 8-6 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. این امر به دلیل خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد.
2. مصرف طولانی مدت این داروها که به صورت عادت درآمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به این داروها شود.
3. داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته (مگر با دستور پزشک) یا در موارد غیر ضروری (مانند اجابت مزاج طی یک یا دو روز) مصرف نمود.
4. از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود.
5. داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند، این موضوع در مورد بیماران مبتلا به دیابت و افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد.
 
اشکال دارویی:
Musyllium:10g / Sachet
Psyllium mosiloid:7 g / Sachet
Psyllium:Box 70 g
فهرست دارو ها
Silybum marianum
Silybum marianum
اثر بخشی فوق العاده عصاره دانه(تخم) خارمریم بر روی بهبود عملکرد
1398/12/19
آمی تریپتیلین
آمی تریپتیلین
این دارو متعلق به گروه ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد
1398/12/19
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26