۱۳۹۵/۰۴/۲۴| تعداد بازدید: ۲۲۷
موارد و مقدار مصرف داروی کمکی در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها

Sodium Fluoride

 
فلوراید
موارد و مقدار مصرف:
موارد و مقدار مصرف
داروی کمکی در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها
بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 12 سال: دندان‌ها با 10 میلی‌لیتر از محلول 0.2 درصد شسشتشو داده می‌شود. بعد از مسواک کردن دندان‌ها و شستن دهان، محلول روزی یک بار مصرف می‌شود. اطراف و بین دندان‌ها به مدت یک دقیقه با محلول شسته شده و سپس بیرون ریخته می‌شود.
کودکان 16-6 ساله: مقدار یک میلی‌گرم روزانه مصرف می‌شود.
کودکان بزرگتر از 5-3 سال: از راه خوراکی، مقدار 0.5 میلی‌گرم مصرف می‌شود.
کودکان 6 ماه تا 2 سال: از راه خوراکی، مقدار 0.25 میلی‌گرم روزانه مصرف می‌شود.
توجه:
اگر فلوراید آب آشامیدنی کمتر از ppm 0.3 باشد، مقدار مصرف به صورت فوق‌الذکر استفاده می‌شود.
اگر غلظت یون فلوراید در حد 0.3-0.6 ppm باشد، نصف مقدار معمول مصرف می‌شود.
در صورتی که غلظت یون فلوراید آب آشامیدنی ppm 0.3-0.6 باشد، نیازی به مکمل خوراکی فلوراید در کودکان زیر 3 سال نیست.
اگر غلظت یون فلوراید بیش از ppm 0.6 باشد، این دارو نباید مصرف شود.
موارد منع مصرف و احتیاط:
موارد منع مصرف و احتیاط
موارد منع مصرف: حساسیت مفرط نسبت به یون فلوئور، مصرف سدیم، زمانی که مقدار فلوئور آب آشامیدنی بیش از ppm 0.6 باشد، کودکان کوچکتر از سه سال اگر مقدار فلوئور آب آشامیدنی ppm 0.3 یا بیشتر باشد. در کودکان کوچکتر از شش سال (کودکان کم‌سال قادر به استفاده صحیح از دهان‌شویه نیستند).
موارد احتیاط: در صورت وجود تارترازین در فرمولاسیون محلول، ممکن است در بعضی از افراد واکنش آلرژیک بروز کند.
 
تداخل دارویی:
تداخل دارویی
بنابر گزارشات، مصرف همزمان با لبنیات ناسازگار است و در صورت مصرف همزمان، موجب تشکیل فلوراید کلسیم می‌شود.
مصرف همزمان با هیدروکسید منیزیم یا ‌آلومینیم ممکن است جذب فلوراید سدیم را مختل سازد.
مکانیسم اثر:
مکانیسم اثر
پیشگیری‌کننده از فساد دندان‌ها : فلوراید سدیم قبل از رویش دندان‌ها به طور سیستمیک و پس از آن، به طور موضعی عمل می‌کند. این دارو مقاومت دندان‌ها را در مقابل اسید افزایش داده، معدنی شدن مجدد آنها را تسریع کرده و فعالیت میکروبی را مهار می‌کند. اسیدی کردن محلول در مقایسه با محلول‌های خنثی، برداشت موضعی فلوئور را افزایش می‌دهد. مصرف فلوئور موضعی بر روی عاج حساس شده دندان، با تشکیل مواد غیرمحلول در داخل توبول‌های عاج دندان، انتقال تحریکات دردناک را مسدود می‌سازد.
فارماکوکینتیک:
فارماکوکینتیک
جذب: از دستگاه گوارش به سرعت و تقریباً به طور کامل جذب می‌شود. در صورت مصرف خوراکی مقادیر زیاد، محلول ممکن است در معده جذب شود و سرعت جذب می‌تواند به pH معده بستگی داشته باشد. در صورت مصرف همزمان با هیدروکسید آلومینیم یا منیزیم ممکن است جذب آن کاهش یابد . مصرف همزمان با کلسیم نیز ممکن است به میزان زیادی جذب فلوئور را کاهش دهد. غلظت طبیعی فلوئور تام پلاسما در حدود mcg/ml 0.14-0.19 است.
پخش: پس از جذب، در استخوان‌ها و دندان‌های در حال رشد ذخیره می‌شود. بافت‌های اسکلتی گنجایش ذخیره‌ای زیادی برای یون‌های فلوئور دارند. به دلیل مکانیسم انباشت - حرکت فلوئور در بافت اسکلتی ، ممکن است غلظت ثابتی از فلوئور تأمین شود. دندان‌ها با وجود حجم کم، به عنوان محل ذخیره‌ای عمل می‌کنند. فلوئور ذخیره شده در دندان‌ها به راحتی آزاد نمی‌شود. فلوئور در تمام اعضا و بافت‌های کلسیفیه نشده با غلظت کم یافت می‌شود. فلوئور در عرق، اشک، مو و بزاق انتشار می‌یابد. از جفت عبور می‌کند و در شیر ترشح می‌شود. غلظت فلوئور در شیر تقریباً در حدود ppm 0.05-0.13 است و نسبتاً ثابت باقی می‌ماند.
متابولیسم: ندارد.
دفع: به سرعت و عمدتاً از طریق مدفوع دفع می‌شود. حدود 90 درصد فلوئور فیلتراسیون گلومرولی شده و توسط توبول‌های کلیه بازجذب می‌شود.
اشکال دارویی:
اشکال دارویی:
Tablet: 0.25, 1 mg
Mouthwash: 0.2%
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی فارماکولوژیک: ماده معدنی کم یاب.
طبقه‌بندی درمانی: پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها.
طبقه‌‌‌بندی مصرف در بارداری: رده C
ملاحظات اختصاصی
1- نوع رژیم غذایی خانوادگی باید بررسی شود. رژیم غذایی که شامل مقادیر زیاد ماهی، آب معدنی و چای باشد، تقریباً mg/day 5 فلوئور تأمین می‌کند.
2- مکمل‌های فلوئور باید به طور مداوم از کودکی تا سن 16 سالگی مصرف شوند تا مؤثر واقع گردند.
3- مصرف آب آشامیدنی حاوی یون فلوئور با غلظت ppm 0.4-0.8 به مدت طولانی، ممکن است موجب افزایش دانسیته مواد معدنی استخوان و استئواسکلروز شود.
4- مصرف خوراکی فلوراید سدیم (mg/day 65-40) موجب بروز عوارض جانبی روماتیسمی می‌شود.
5- از نظر تحقیقاتی، فلوراید سدیم خوراکی برای درمان استئوپروز به کار می‌رود.
نکات قابل توصیه به بیمار
1- محلول را بلافاصله بعد از مسواک کردن و پیش از خواب مصرف کنید.
2- بعد از مصرف محلول، آن را بیرون بریزید (محلول نباید بلعیده شود).
3- به مدت 30-15 دقیقه بعد از مصرف محلول از خوردن، آشامیدن یا شستن دهان خودداری کنید.
4- در صورت لک شدن دندان‌ها، به دندانپزشک اطلاع دهید.
5- در صورت تغییر نوع آب مصرفی (مسافرت به مناطق دیگر) به دندانپزشک اطلاع دهید، زیرا مصرف فلوئور اضافی موجب لک شدن مینای دندان می‌شود. در صورت مصرف آب چاه، مقدار فلوئور موجود در آب باید مشخص شود.
مصرف در کودکان
1- کودکان کم‌سال معمولاً قادر به شستن صحیح دهان بعد از مصرف محلول نیستند.
2- از آنجایی که بلع طولانی مدت یا استفاده غیرصحیح دارو ممکن است موجب فلوئوروز دندانی و تغییرات استخوانی شود؛ مقادیر مصرف باید به دقت و بر اساس مقادیر یون فلوئور موجود در آب آشامیدنی تنظیم شود.
مصرف در شیردهی: فلوراید سدیم در شیر ترسح می‌شود. فقط در صورت مصرف خوراکی بیش از mg/day 1.5، غلظت فلوئور در شیر افزایش می‌یابد.
عوارض جانبی
اعصاب مرکزی: سردرد، ضعف.
پوست: واکنش‌های حساسیت مفرط (درماتیت آتوپیک، اگزما، کهیر).
دستگاه گوارش: دیسترس معده.
سایر عوارض: لک شدن مینای دندان (یا مصرف بیش از حد و مزمن).
مسمومیت و درمان
در کودکان بلع یک باره 20-10 میلی‌گرم فلوراید سدیم ممکن است موجب ترشح بیش از حد بزاق و اختلالات گوارشی شود. مصرف 500 میلی‌گرم ممکن است مرگ‌آور باشد.
تظاهرات بالینی: اختلالات گوارشی (ترشح بزاق، تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال)، اختلالات CNS (تحریک‌پذیری CNS، پاراستزی، تتانی، تشدید رفلکس‌ها، حملات تشنجی)، نارسایی قلبی یا تنفسی (ناشی از پیوند فلوئور به کلسیم). هایپوگلایسمی و هایپوکلسمی از یافته‌های شایع آزمایشگاهی هستند.
درمان: شستشوی معده با هیدروکسید کلسیم 0.15 درصد، ممکن است موجب رسوب فلوئور شود. گلوکز به صورت محلول قندی - نمکی باید تزریق وریدی شود. کلسیم تزریقی ممکن است برای رفع تتانی مصرف شود. برقراری دفع ادرار به مقدار کافی ضروری است.
فهرست دارو ها