۱۳۹۵/۰۴/۲۵| تعداد بازدید: ۳۴۸
موارد و مقدار مصرف: جلوگیری از از ریزش موی سر و صورت و تقویت آن ، درمان شوره سر

rosmarinus officinalis

 
رزماری
موارد و مقدار مصرف:
جلوگیری از از ریزش موی سر و صورت و تقویت آن ، درمان شوره سر
طریقه مصرف
1- تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش آن :صبح و شب هر بار به مدت حداقل 2 دقیقه؛ آقایان 10 تا 15 قطره و خانم ها 15 تا 20 قطره از لوسیون رزماری را با نوک انگشتان روی ناحیه مورد نظر ماساژ دهند.
2- تقویت ابرو و جلوگیری از ریزش آن : صبح و شب هر بار به مدت حداقل 2 دقیقه؛ 1 تا 2 قطره از لوسیون رزماری را با نوک انگشتان روی ابروها ماساژ دهید.
موارد منع مصرف و احتیاط:
دوران بارداری ، مبتلایان به فشار خون بالا و سردردهای میگرنی
عوارض جانبی:
در صورت مصرف بیش از مقادیر توصیه شده احتمال بروز حساسیت پوستی وجود دارد .
هشدار:
1- این لوسیون خوراکی نیست. 2- همانند سایر داروها، این لوسیون را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
3- بلافاصله پس از مصرف لوسیون، درب آنرا محکم ببندید و دور از نور در دمای30-15 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.
4- بعد از 4 هفته استفاده درست و منظم، معمولاً قطع ریزش مو مشخص میشود و با ادامه مصرف، رشد موهای جدید تحریک خواهد شد. لوسیون رزماری موجب ضخیم شدن موهای کرکی و نازک میشود.
5- با ادامه مصرف اکثر افراد به بوی فراورده عادت میکنند.
6- از تماس لوسیون رزماری با چشم خودداری شود. در صورت تماس این لوسیون با چشم و بروز سوزش چشم و ریزش اشک؛ ابتدا در حالیکه پلکها بسته است با یک پارچه تمیز یا پنبه آغشته به روغن زیتون یا روغن کنجد با دقت روی پلکها و اطراف چشم را تمیز نمائید سپس حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را با آب سالم بشویید.
7- حداقل تا 2 ساعت بعد از مصرف لوسیون رزماری از شستن محل خودداری نمایید تا جذب فراورده به خوبی صورت گیرد.
8- از تحت فشار قرار دادن موها (مانند بستن با کش، تل، گیره سر و وسایلی از این قبیل) و استفاده از وسایل خشک کن و سشوار خودداری نمایید.
9- در صورت بروز حساسیت پوستی با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
 
مکانیسم اثر:
جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن : ترپن ها و ترپنوید های موجود در رزماری باعث دیلاتاسیون عروق ، بهبود گردش خون محیطی و تغذیه بهتر فولیکول مو میشوند. در انسان ، مصرف موضعی اسانس رزماری گردش خون را بهبود می بخشد که به علت اثرات مشخص تحریکی روی پوست است .
 
فارماکوکینتیک:
1- جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن:
ترپن‌ها و ترپنوئیدهای موجود در رزماری باعث دیلاتاسیون عروق، بهبود گردش خون محیطی و تغذیه بهتر فولیکول مو میشوند. در انسان، مصرف موضعی اسانس رزماری گردش خون را بهبود میبخشد که به علت اثرات مشخص تحریکی روی پوست است.
در یک مطالعه دو سو بیخبر تصادفی شاهد دار، 84 بیمار مبتلا به طاسی منطقه ای (Alopecia areata) در 2 گروه مورد (43 نفر) یا کنترل(41 نفر) تحت بررسی قرار گرفتند.
گروه مورد شبی1 بار؛ به مدت حداقل 2 دقیقه مخلوط اسانس ها بخصوص رزماری در پایه روغنهای حامل جوجوبا و دانه انگور را روی پوست سر ماساژ دادند. گروه کنترل شبی 1 بار؛ به مدت حداقل 2 دقیقه فقط مخلوط روغنهای حامل جوجوبا و دانه انگور را روی پوست سر ماساژ دادند. موفقیت روند درمانی با بررسی تصاویر سریال بطور جداگانه بوسیله دو متخصص پوست پیگیری شد. دوره درمان 7 ماه بود و در ماه سوم و هفتم وضعیت بهبودی بررسی گردید. درجه بهبودی با استفاده از 2 روش درجه بندی 6 نقطه ای(6-point scale) و تجزیه و تحلیل کامپیوتری حدود نواحی مبتلا به طاسی مشخص گردید.
براساس نتایج حاصله، 19 نفر (44%) از بیماران گروه مورد و 6 نفر (15%) از بیماران گروه کنترل بهبودی را نشان دادند (p=0.008). در ارزیابی تصاویر؛ میزان بهبودی در گروه مورد نسبت به گروه کنترل قابل توجه بود.(p=0.05) محققین نتیجه گرفتند که استفاده از رزماری درمان مطمئن و موثر برای طاسی منطقه ای و درمان با این اسانس ها بطور قابل توجهی موثرتر از روغن های حامل به تنهایی است.
2- درمان شوره سر:
رزماری از طاسی زودرس جلوگیری میکند و غالباً در ترکیب با براکس(borax) برای پیشگیری از شوره سر به کار میرود.(7,6,5,4,3) رزماری یک گیاه عالی برای مو محسوب میشود و با تحریک گردش خون پوست، به برطرف شدن شوره سر و بهبود رشد و حالت موها کمک میکند.
 
 
فهرست دارو ها
Silybum marianum
Silybum marianum
اثر بخشی فوق العاده عصاره دانه(تخم) خارمریم بر روی بهبود عملکرد
1398/12/19
آمی تریپتیلین
آمی تریپتیلین
این دارو متعلق به گروه ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد
1398/12/19
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26