۱۳۹۴/۰۳/۲۲| تعداد بازدید: ۱۰۱۵
ازدواج را می توان یکی از مهمترین مراحل زندگی هر انسان قلمداد کرد که ...

 

ازدواج را می توان یکی از مهمترین مراحل زندگی هر انسان قلمداد کرد. نیازهای "عاطفی" و "جنسی"، نیاز به "امنیت"، نیاز به "تعلق"، نیاز به "دوست داشتن و دوست داشته شدن"، و نیاز به "صمیمیت" می تواند در یک ازدواج صحیح و موفق تاحد مطلوبی تامین شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که خودشکوفایی افراد متأهل بالاتر از افراد مجرد است.

ازدواج درگذشته به صورت سنتی انجام می شد و خانواده ی پسر، پس ازانتخاب دختری که او را مناسب خانواده خود می دیدند، پس از خواستگاری وی را به عقد پسر خود درمی آوردند، ازدواج های ترتیب یافته و ازدواج های خویشاوندی، متداول و مرسوم بودند. دراین ازدواج ها دختر و پسر شناختی از یکدیگر نداشته و تا قبل از ازدواج از ویژگی های شخصیتی و رفتاری هم بی اطلاع بودند.

در ازدواج های مدرن امروزی دختر و پسر پس از آشنایی و دوستی با یکدیگر، مدتی رابطه ی عاطفی دارند و درصورت وجود هماهنگی و رضایت دوطرفه اقدام به ازدواج می کنند. در جامعه امروز اقتدار والدین کاهش یافته و استقلال فرزندان افزایش یافته است، رابطه زنان و مردان تفاوت زیادی با قبل دارد. زنان در عرصه های اجتماعی، فعالیت های گسترده ای دارند و تحول در موقعیت زنان به لحاظ تحصیلات نیز، از جمله عواملی است که موجب می شود الگوهای سنتی ازدواج را نپذیرند و با معیارهایی که دارند، همسرشان را از میان همکلاسی ها، همکاران و اطرافیان خود انتخاب کنند.

نگرش جوانان تا حد زیادی متأثر از متغیرهای زمینه ای مانند: سن، میزان تحصیلات، پایگاه طبقاتی، سطح فرهنگی، و پایبندی های دینی و اعتقادی آنان است. جوانانی که بیشتر تحت تأثیر آموزه های سنتی خانواده بوده و روابط اجتماعی محدودتری دارند، کمتر از جوانان تحصیل کرده و شاغل در پی ازدواج مدرن هستند. آن ها اغلب، با توسل به ایدئولوژی تقدیرگرایی، ماندن در وضع موجود را برای خود و دیگران منطقی و قابل فهم جلوه می دهند.

خانواده هایی که هنوز نسبت به ازدواج همان دید سنتی را دارند، باید آمادگی پذیرش این موضوع را داشته باشند که فرزندان حق دارند همسر آینده اشان را خودشان انتخاب کند. عدم پذیرش این موضوع باعث می شود فاصله زیادی میان فرزندان و والدین آنها ایجاد شود و حتی این روزها موجب اختلافات زیادی بین اعضای خانواده می شود. اما این به معنای قطع ارتباط با فرزند و کنار کشیدن نیست. خانواده باید کنار دختران و پسران باشند و کمک و راهنمایی لازم را در این زمینه داشته باشند بدون اینکه تحمیل و تعیین تکلیف کنند. و نیز این به معنای رد کردن سنت ها و آداب و رسوم نیست. بلکه به معنی پذیرش تحولات مثبت به نفع ازدواج موفق فرزندان و در راستای شکل گیری جامعه سالم است.

ازدواج بدون شناخت چه به صورت مدرن، چه به شکل سنتی، مشکلات زیادی بدنبال خواهد داشت. برای کسب  این شناخت، مشاوره قبل از ازدواج ضروری است. ما برای تصمیم گیری های کوچک خود وقت صرف می کنیم، هزینه می کنیم، مشورت می گیریم اما برای انتخابی چنین بااهمیت، متاسفانه ابتدا عقد می کنند بعد به مشاور مراجعه می کنند و یا بعد از منتهی شدن به مشکل، تازه به سراغ زوج درمانگر می روند.

در ده سال گذشته در بین دانشجویان رشته های مختلف در بخش مشاوره دانشگاه ازدواج های غلط زیادی را شاهد بودم، ازدواج هایی که شکستشان از همان ابتدا قطعی بود و جوانانی که بی توجه به هشدارها و خط قرمزها، واقعیت ها را نادیده می گیرند. حتی دانشجویان روان شناسی هم این اشتباه را مرتکب می شوند. این مساله نشان می دهد که افراد در این زمینه بهتر است از همان ابتدای آشنایی تحت نظارت یک مشاور کارآمد و متخصص باشند تا به لحاظ هیجانی کنترل شده پیش روند و مدت لازم برای آشنایی را صرفاً با حرف های عاشقانه و وقت گذرانی های مفرح، طی نکنند.

تأثیرات مثبت مشاوره قبل از ازدواج بر رضایت زناشویی و موفقیت ازدواج، در تحقیقات خارجی و داخلی مختلف تأیید شده است.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که آشنایی بیشتر زوجین قبل از ازدواج با آگاهی و شناخت کافی از یکدیگر، بحث و تبادل نظر بین آنها درباره ویژگی و اصول و عقاید درخصوص زندگی زناشویی می‌تواند موجب افزایش کارکردهای خانواده‌ها شود و به این ترتیب پایداری و ثبات خانواده افزایش یابد.

آشنایی زوجین قبل از ازدواج می‌تواند در چگونگی ارتباط زوجین در ادامه زندگی تاثیر عمیقی بگذارد، چراکه شناخت از احساسات و افکار یکدیگر موجب بهتر شدن ارتباط همسران می شود. افراد ازدواج کرده به شیوه مدرن، قبل از ازدواج، فرصت کافی برای تقسیم وظایف در خانواده آینده خود را دارند و می توانند برخی مسائل مربوط به نقش ‌های زن و مرد در خانواده را تثبیت کنند؛ به این ترتیب نحوه تقسیم وظایف و نقش‌پذیری افراد در خانواده در جوانان با ازدواج مدرن، وضعیت مطلوب‌تری دارد.

درک اینکه چرا ازدواج‌ها شکست می‌خورند می‌تواند به شما کمک کند تا پیشگیری کنید و مراقب باشید ازدواج شما به شکست منجر نشود.

[    جوانان باید قبل از ازدواج خودآگاهی کافی نسبت به ویژگی های شخصیتی، نقاط قوت و ضعف خود، خواسته ها، آرزوها، تمایلات، ارزش ها و باورهای خود داشته باشند. متاسفانه اکثر جوانان بدون شکل گیری یک هویت موفق قدم به مرحله بعدی تحول یعنی ازدواج می گذارند. هویت یابی مربوط به دوره نوجوانی است و این روزها سن نوجوانی در کشور ما افزایش یافته یعنی اکثر افراد 25 ساله هنوز هیچ گونه استقلال ارادی و مالی ندارند. چنین فردی نمی تواند صمیمیت واقعی را تجربه کند، نمی تواند مسئولیت های زندگی را تقبل کند، نمی تواند تصمیم گیری های صحیح داشته باشد، نمی تواند حل مساله کارآمد داشته باشد، و نمی تواند رابطه بین فردی را مدیریت کند.

[    اگر زوجین فاقد مهارتهای ارتباطی ضروری برای حل مشکلات‌ باشند، حتی کوچکترین مشکل نیز می تواند به مشکلی بزرگ تبدیل شود، چرا که زوجین قادر نیستند تا نقطه نظرات یکدیگر را درک کنند. مشارکت در علایق، خواسته ها، نیازها، نگرانی‌ها، امیدها و آرزوهای یکدیگر، موجب رشد و شکوفا شدن روابط زوجین می‌شود. عشق هرگز کافی نیست. امروزه خوشبختانه کارگاه های مهارت های ارتباطی در دانشگاه ها و مراکز مشاوره قابل آموزش است و مسلماً هزینه پیشگیری بسیار بسیار کمتر از درمان است.

[    تنش‌ها و تعارضاتی که نگرانی‌های مالی ایجاد می‌کنند، اغلب در شکست ازدواج نقش دارند. این فشارها ازدواج سالم را نیز تخریب می کنند. وقتی مشغله زوج، حل مشکلات مالی مانند کرایه منزل، پرداخت قبوض، مخارج فرزندان، ترس از دست دادن شغل و ... می شود، زوجین ممکن است در سایر جنبه ها ی زندگی بی توجه شوند و نتوانند در سایر زمینه ها خوب عمل کنند، که این می‌تواند برای ازدواج آسیب‌زا شود. مشکلات مالی ممکن است در یک ازدواج سالم و پایدار هم وجود داشته باشد اما اگر مشکلات به طور صحیح حل نشوند، می توانند به شکست منجر شوند.

[    مدیریت احساسات بطور کلی با موفقیت در زندگی فردی، شغلی، خانوادگی، و اجتماعی در ارتباط است. توانایی شناخت احساسات و چگونگی بروز دادن یا ندادن آنها موجب افزایش آستانه تحمل افراد می شود. بنابراین افرادی که هوش هیجانی بالاتری داشته باشند، می‌توانند رفتارهای سازگارتری داشته باشند و موفقیت‌های بیشتر و رضایت زناشویی بالاتری داشته باشند.

[    نکته قابل ذکر این است که به طور حتم یک نفر نمی‌تواند آنقدر بزرگ باشد که جای همه نداشته‌ها را پر کند. گاهی انتظارات افراد از ازدواج غیرمنطقی است یعنی بدنبال پر کردن خلاء های عاطفی خودشان هستند، به این ترتیب مدت زمان کوتاهی نمی گذرد که ناکام می شوند. نباید انتظار داشته باشیم که همسر بیاید تا ناجی باشد، تا آب در دلمان تکان نخورد، تا همیشه، همه جا، در هرحال عالی و کامل باشد. او هم مانند شما محدودیت ها وضعف هایی دارد.

[    اشتباه دیگر برخی جوانان این است که فکر می کنند نباید اختلاف نظر داشته باشند یا نباید به مشکل بربخورند یا نباید بحثی باشد. می گویند ازدواج کردیم تا آرامش داشته باشیم. بدنبال ایده ال هایی هستند که با واقعیت زندگی بسیار فاصله دارد.

 

[    یک دلیل دیگر، توانایی بسیار اندک در حل مساله است. پاک کردن صورت مساله، یعنی انتخاب راحت ترین راه ممکن. بسیار دیده می شود در دانشگاه ها و مراکز مشاوره که جوانان ما حتی حوصله فکر کردن ندارند، آستانه تحمل بسیار پایینی دارند، و با کوچکترین مشکلی از کوره در می روند.

[    بسیارى از مسائل و مشکلاتى که براى زوجین جوان پیش مى آید ناشى از دوگانگى ازدواج ها است که بخشى از آن سنتى و بخشى مدرن است. دختران خواهان حقوق زن مانند غرب هستند در حالیکه در برخی موارد سنت ها و رسوم را جزء ضروریات زندگی مشترک می دانند. پسران، دخترانی می خواهند با ظاهری امروزی و رشدیافته و قوی در عین حال مطیع و سلطه پذیر.

[    بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند ولى شناخت هاى ظاهرى و تکیه کردن به یک سرى از معیارهاى مادی و کمی باعث شده است ازدواج هاى مدرن در جامعه ما آسیب پذیری زیادی بدنبال داشته باشند.

این روزها، خانوادة مدرن با تناقض های آشکار مواجه است. از سویی تشکیل خانواده به عنوان ارزشی جمع گرایانه مستلزم پایبندی به ارزش هایی مانند صداقت، مسئولیت پذیری، فداکاری، گذشت، و پذیرش برخی محدودیت هاست؛ درحالی که ارزش های حاکم بر این روزها همچون فردگرایی، لذت طلبی، مصرف گرایی ، و... امکان توسعه ی ارزش های جمع گرایانه را کاهش می دهد.  این تناقض ها می تواند تهدیدی جدی برای تشکیل بنیان خانواده و در سطح گسترده برای جامعه باشد.

برخی علل اشتباه در ازدواج:

ازدواج در پاسخ به سنت های خانواده

ازدواج برای فرار از تنهایی

ازدواج فقط برای رفع نیاز جنسی

ازدواج بدلیل انتظارات اجتماعی

ازدواج برای داشتن فرزند

ازدواج برای رفع کمبودهای شخصی

ازدواج برای کسب هویت

ازدواج برای فرار از مشکلات خانواده

ازدواج برای عروس شدن و داماد شدن و دوران خوش ابتدایی

 

 

نویسنده:دکتر رازقی

فهرست دارو ها
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26
No Image
میرتوپلکس
موارد مصرف‌: میرتوپلکس‌ دارای‌ خاصیت‌ ضد ویروس‌ هرپس‌ سیمپلکس‌
1395/04/26
No Image
کارمیناتیوز
موارد و مقدار مصرف: این فرآورده ها جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ ...
1395/04/26