۱۳۹۶/۰۳/۰۲| تعداد بازدید: ۲۰۴
توصیه هایی برای روزه داری و سلامتی زنان...

 ماه رمضان و ایام روزه داری در راه است و زنان مانند مردان خود را برای این ضیافت الهی آماده می کنند. حفظ سلامت درماه رمضان امری بسیار مهم و ضروری است. روزه داران و به خصوص زنان، برای حفظ سلامت خود در این ایام باید به توصیه های پزشکی در ماه رمضان توجه کنند.

آفتاب: ماه رمضان و ایام روزه داری در راه است و زنان مانند مردان خود را برای این ضیافت الهی آماده می کنند. حفظ سلامت و رژیم غذایی مناسب ماه رمضان امری بسیار مهم و ضروری است. روزه داران و به خصوص زنان، برای حفظ سلامت خود در این ایام باید به توصیه های پزشکی در ماه رمضان توجه کنند.

نوع و زمان کارها در ایام ماه رمضان با دیگر ماه ها تفاوت دارد؛ طرفی در بعضی خانه ها سالمندان و بچه های کم سن و سالی هستند که روزه نمی گیرند و باید برای این افراد صبحانه و ناهار آماده شود و برخی هم بیمار هستند و باید در این ماه مراقب تغذیه و سلامت آنها هم بود و در ضمن بعضی شب ها سفره پر برکت افطار پذیرای مهمانان است. همه ی این دلایل باعث می شوند فشار کار خانه بر دوش زنان خانه دار بیش از ماه های دیگر باشد. رعایت توصیه های زیر جهت حفظ سلامت خانم های خانه دار ضروری است.

 برای خرید خانه پیش بینی کنید

بهتر آن که خرید آن دسته از مواد غذایی که خراب و فاسدشدنی نیستند مانند برنج، روغن، قند و شکر، حبوبات و انواع گوشت را پیش از شروع این ماه در اولویت قرار دهید و حتی برای آن که خانم خانه مجبور به گذران وقت زیادی در آشپزخانه نباشد خوب است از هم اکنون برخی از مواد غذایی را به صورت نیمه آماده و بهداشتی در منزل تهیه و در یخچال و فریزر نگهداری کنید.

 ساعات نزدیک به افطار، کار و فعالیت تعطیل!

با توجه به نقش مادران در برگزاری سالم و شایسته آداب ماه رمضان توصیه می شود، در روزهای اول ماه مبارک که اختلال در خواب یا برهم خوردن تغذیه موجب می شود که از نظر روانی تحریک پذیر و زود رنج شویم و واکنش سریعی نسبت به کارها از خود نشان دهیم و بخصوص هر چه به ساعات افطار نزدیک می شود توجه و تمرکز خود را از دست داده و گرسنگی و تشنگی باعث خستگی و ضعف شود، بهتر است اعمال خانه داری و فعالیت های سنگین را در ساعات اولیه روز انجام داده و ساعات نزدیک به افطار را به استراحت بپردازیم. به توصیه متخصصان سنت خانه تکانی پیش از ماه مبارک کمک زیادی به کم شدن کارهای سنگین این ماه می کند.

● شوک ناشی از حرارت طبخ غذا
از آنجا که در ساعات آخر روزه داری آب بدن به کمترین میزان می رسد و تشدید بی آبی موجب ایجاد سنگ کلیه و گرمازدگی می شود و احتمال بروز استرس یا شوک ناشی از حرارت طبخ وجود دارد بهتر است در وعده افطار از غذاهای حاضری استفاده کنیم و تهیه و پخت غذای اصلی را به بعد از زمان افطار موکول کنیم.

استفاده از غذاهای حاضری و سرخ نشده علاوه بر آن که بهترین و سبک ترین خوردنی ها برای وعده افطار است، تهیه آن نیز به زمان زیادی نیاز ندارد و ایستادن در مقابل اجاق گاز را به حداقل می رساند. اگر هم فکر می کنید خیلی قوی و بنیه دار هستید و از پخت غذا در ساعات نزدیک به افطار لذت می برید به شما توصیه می کنیم در فاصله میان افطار تا سحر بتدریج و مکرر کمبود آب بدن خویش را با مصرف میوه و سبزی تازه جبران کنید.

● این پا و آن پا کنید!
متخصصان برای طبخ غذاهایی که نیاز به ایستادن طولانی دارد بخصوص غذاهای نذری، ایستادن بیش از ۲۰ دقیقه را مناسب نمی دانند و نشستن متناوب روی صندلی های پایه بلند را عامل موثری برای پیشگیری از کمر درد عنوان می کنند.

آنها توصیه می کنند وقتی در حالت ایستاده هستید به طور متناوب هرچند دقیقه یک بار هر پا را روی سکوی کوچکی قرار دهید تا هر بار وزن بدن روی یک پا قرار گیرد و فشار وارده به کمر تقسیم و کمتر شود و ریسک ابتلا به واریس کاهش یابد. 
فهرست دارو ها