۱۳۹۶/۰۲/۱۵| تعداد بازدید: ۲۱۵
یک متخصص پوست و مو با اشاره به نقش ژنتیک، مصرف برخی داروها و تیروئید در سفیدی مو، تخریب رنگ دانه مو را علت سفید شدن موها عنوان کرد.

 امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو ، اظهارکرد: مو رنگ دانه خاصی دارد که با افزایش سن تخریب می‌شود ولی در برخی موارد افراد در سن کم دچار تخریب زودرس رنگ‌دانه‌های مو می‌شود که هنوز علتی برای این سفیدی زودرس مو یافت نشده است.

وی تصریح کرد: عللی مانند کم خونی، تیروئید، مصرف برخی داروها و بیماری‌های مختلف بع عنوان علل سفیدی مو مطرح می‌شوند که قطعی نیستند ولی به طور قطع مهمترین عامل، عامل ژنتیک و ارث است که به علل نامشخص موجب سفیدی زودرس مو می‌شود.

احسانی تاکید کرد: علی‌رغم تمام تبلیغات در دنیا در رابطه با درمان سفیدی مو یا پیشگیری از آن، هنوز داروی مناسب برای پیشگیری از سفیدی مو تولید نشده است.

این متخصص پوست و مو افزود: هیچ دارویی وجود ندارد که رنگ موی سفید شده را به رنگ قبلی بازگرداند و تمام محصولات که به صورت شامپو، کرم، قرص و محلول توصیه می‌شود غیرعلمی و بیشتر تبلیغاتی هستند.

وی تصریح کرد: متأسفانه دنیا در مورد علت سپیدی مو و نحوه پیشگیری از آن به نتایج خوبی دست نیافته است به همین علت در برخورد با کسی که موهای سفید شده دارد نباید خیلی به وی امید داد هرچند متخصصان پوست تلاش می‌کنند با بررسی مشکلات داخلی بدن علت سفیدی مو را کشف کنند و آن را درمان کنند.

احسانی افزود: در صورتی که این بیمار مشکلاتی نظیر تیروئید و کم‌خونی داشته باشد این مشکلات را رفع می‌کنیم تا شاید روند سفیدی مو متوقف شود با این وجود احتمال بازگشتن رنگ طبیعی موها بسیار کم است اما ناممکن نیست.

این متخصص پوست و مو گفت: در دنیا داروهایی برای پیشگیری از سفیدی مو یا بازگشت رنگ طبیعی به آن تجویز می‌شود که برخی موثر و برخی غیر موثر هستند ضمن اینکه طول درمان این دارو و زمان و دفعات مصرفش مشخص نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد کاهش سن سفید شدن موها هستیم و بچه‌های 15-12 ساله‌ای به ما مراجعه می‌کنند که موهایشان سفید شده است ولی علتی برای این عارضه یافت نشده است.

فهرست دارو ها