ماه رمضان 96 تا چند روز دیگر از راه می رسد و ایران و سایر کشورهای مسلمان خود را برای این اتفاق مهم دینی آماده می کنند...

 ماه رمضان 96 تا چند روز دیگر از راه می رسد و ایران و سایر کشورهای مسلمان خود را برای این اتفاق مهم دینی آماده می کنند. در کنار روزه داری و رعایت نکات و آموزه های اسلامی در این باب، خوب است که در فکر تغذیه سالم و مناسب نیز باشیم.

ماه رمضان 96 تا چند روز دیگر از راه می رسد و ایران و سایر کشورهای مسلمان خود را برای این اتفاق مهم دینی آماده می کنند. در کنار رعایت نکات و آموزه های اسلامی در این باب، خوب است که در فکر تغذیه سالم و مناسب نیز باشیم. در ادامه توجه شما را به 11 نکته ی مهم درباره ی روزه داری و سلامت جسم و رژیم مناسب برای ماه رمضان جلب می کنیم:


 1. به سبب آن که حجم معده در طول روز کاهش می یابد، باید از مصرف زیاد غذا به هنگام افطار خودداری شود، زیرا منجر به نفخ شکم می شود. مصرف خوراکی ها، بیشتر در افطار و مصرف نوشیدنی ها بیشتر در سحر باشد.

 2. برای سحر حتماْ غذا بخورید ، این کار ضعف بدن را در طول روز کمتر کرده، افت متابولیسم را کاهش می دهد و به لاغر شدن کمک می کند. به یاد داشته باشید کسانی که یک وعده غذا را حذف می کنند، خوب لاغر نمی شوند!

 3. هنگام افطار، با یکی دو فنجان آب جوش و چای کمرنگ به همراه یکی دو عدد خرما روزه خود را باز کنید و سپس برای رفع تشنگی به مقدار کافی آب بنوشید، پس از نوشیدن مایعات ذکر شده، غذای افطار خود را میل کنید چرا که نوشیدن آب و مایعات دیگر هنگام صرف افطار یا بلافاصله پس از آن، منجر به نفخ شکم می شود.

 4. اگر افطار را جایی مهمان هستید باید به میزان روغن و چربی غذا دقت کنید. در صورت امکان روغن و چربی غذا را بگیرید. در غیر این صورت کمتر از حد معمول استفاده کنید.

 5. میوه ها و سبزی های تازه میل کنید. میوه خود را در حد فاصل سحر و افطار در دو وعده تقسیم کنید.

 6. وقت سحر مانند افطار، ابتدا به مقدار کافی از مایعاتی نظیر آب و چای بنوشید و سپس غذای سحر را میل کنید.

 7. بهتر است پس از صرف غذای سحر نخوابید یا برای مدتی به طور مثال یک ساعت، خواب را به تعویق بیندازید، این کار از احساس کسالت صبحگاهی، سنگینی معده و احیاناْ بوی بد دهان پیشگیری می کند. توصیه می شود پس از صرف غذای سحر به پیاده روی بروید. همچنین نگران تشنگی پس از پیاده روی نباشید، اگر سحر به حد کافی آب بنوشید، دچار تشنگی نخواهید شد.

 8. از قندهای ساده مانند قند و شکر، زولبیا و بامیه، شکلات، مربا و شیرینی جات غیر طبیعی استفاده نکنید. در عوض در حد تعادل عسل یا خرما مصرف کنید. حلوا نیز به دلیل داشتن قند و چربی و کالری زیاد باید کمتر خورده شود.

 9. مصرف چای و قهوه به مقدار زیاد توصیه نمی شود. نوشابه های گازدار هم مجاز نیستند.

 10. از مصرف نمک به مقدار زیاد جداْ خودداری کنید، زیرا تشنگی را تشدید می کند. در صورت لزوم نمک مورد نیاز را در افطار مصرف کنید.

 11. برای تهیه غذاها، حداقل روغن را به کار برید و به جای سرخ کردن، غذا را در فر بگذارید یا کبابی و آب پز مصرف کنید. از زیاد سرخ کردن سبزی هایی مثل قورمه بپرهیزید. می توانید جایگزین هایی را نیز انتخاب کنید، برای مثال:

 12. یک عدد خرما ، معادل دو حبه قندیک عدد بامیه کوچک معادل سه حبه قند


  یک کاسه کوچک آش تقریباْ معادل یک و نیم کف دست نان ضخیم


  یک قاشق غذاخوری شله زرد تقریباْ معادل یک قاشق غذا خوری برنج و یک حبه قند


  بنابراین مثلا اگر برای نذری شله زرد خوردید، مصرف برنج را کاهش دهید و چنانچه آش نذری میل کردید، نان کمتری مصرف کنید.
 
فهرست دارو ها