۱۳۹۶/۰۲/۱۶| تعداد بازدید: ۲۷۵
پژوهش‌های باستان‌شناسی بر روی استخوان‌های به‌جا مانده از بدن گلادیاتورهای روم باستان نشان می‌دهد این جنگجویان نوشیدنی انرژی‌زایی حاوی سرکه و خاکستر می‌نوشیده‌اند.

  پژوهش‌های محققان دانشکده پزشکی قانونی دانشگاه پزشکی وین بر روی استخوان‌های به‌جا مانده از گلادیاتورهای قرن دوم میلادی که در سال 1993 در قبرستانی در شهر باستانی رومی اِفِسس ترکیه کشف شده‌،‌ بوده‌است. در آن زمان افسس پایتخت قلمرو روم در آسیا بود و بیش از 200 هزار شهروند داشت.

 
محققان دریافته‌اند رژیم غذایی گلادیاتورهای آن دوران با رژیم غذایی پرپروتئین ورزشکاران امروزی کاملا متفاوت بوده‌است. گلادیاتورها معولا گندم، جو و حبوبات مصرف می‌کرده‌اند. به گفته باستان‌شناسان، متون قدیمی به‌جا‌مانده از آن دوران نشان می‌دهند گلادیاتورها از رژیم غذایی مخصوصی به نام گلادیاتوریام ساگینام برخوردار بوده‌اند که شامل جو و باقلا بوده‌است. میزان مصرف جو در میان این گروه خاص به اندازه‌ای زیاد بوده که مردم گلادیاتورها را جو‌ خوار می‌نامیدند.
 
در این پژوهش باستان‌شناسان بقایای اسکلت 53 نفر، از جمله 22 گلادیاتور متعلق به هزار و 800 سال پیش را بررسی کردند و با استفاده از طیف‌نگاری میزان کربن،‌ نیتروژن، سولفور و نسبت استرانسیم(ماده شیمیایی که در خاکستر موجود است) به کلسیم را در کلاژن استخوان بدن آنها محاسبه کردند.
 
نتایج نشان دادند بیشتر این افراد از رژیم غذایی گیاهی برخوردار بوده‌اند و نشانه‌های کوچکی از مصرف لبنیات نیز در آنها دیده شد. با این‌همه میان گلادیاتورها و افراد عادی تفاوت آشکاری آشکار شد. میزان استرونتیوم موجود در بدن گلادیاتورها نشان داد این جنگجویان مصرف بالای کلسیم غنی از استرانسیم داشته‌اند، و این به آن معنی است که نوشیدنی خاکستر که در متون قدیمی به آنها اشاره شده، احتمالا حقیقت داشته‌است.
 
به گفته باستان‌شناسان، این نوشیدنی خاکستری پس از مبارزات و شاید پس از تمرین‌ها مصرف می‌شده تا درد بدن گلادیاتورها را کاهش دهد. درست مانند ورزشکاران امروزی که پس از تمرین‌های شدید ورزشی، کلسیم و منیزیم را به شکل قرص مصرف می‌کنند، گلادیاتورها نیز مواد معدنی بدن خود را به این شکل تامین می‌کرده‌اند.
فهرست دارو ها