دکتر طریقت منفرد گفت:«برنامه پزشک خانواده نه متوقف شده و نه سرعت آن کم شده است. پزشک خانواده در مسیر آزمایش است که به همین خاطر برخی‌ از پزشکان با تصوراتی وارد این برنامه می‌شوند و برخی به دلیل یک سری از مشکلات ممکن است منصرف شوند.»

 چهاردهمین جشنواره ابن سینا امروز درحالی برگزار شد که در لحظات پایانی آن، سرپرست جدید وزارت بهداشت و درمان با عجله وارد سالن برگزاری برنامه شد. 

برگزیدگان این جشنواره در حالی که جایزه هایشان را به بغل گرفته بودند، از سالن خارج می شدند که به یک باره دکتر محمد حسن طریقت منفرد از پله‌های ورودی سالن بالا ‌آمد. در این میان بود که از برگزیدگان این جشنواره خواسته شد که به بالای سن برگردند. در واقع تنها نتیجه آمدن دکتر طریقت برای برگزیدگان چهاردهیمن جشنواره در یک عکس یادگاری با آن‌ها خلاصه شد. 
وی پس از عذر خواهی از دیر آمدن به این جشنواره در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد این که چه تضمین‌هایی برای تحقق بودجه سال آینده دارید، با توجه به اینکه بخشی از تخصیص بودجه‌ها در سال ۹۰ تحقق پیدا نکرد،گفت: «اینکه بودجه سال ۹۰ تحقق پیدا نکرد منوط به تحقق پیدا نکردن بودجه دولت بود و علت این موضوع هم تحریم‌هایی بود که باعث شد برخی از درآمد‌های دولت تحقق پیدا نکند. اکنون ما هم یا باید تسلیم شویم و یا باید راهی پیدا کنیم که این تحریم‌ها را تحمل کنیم.» 

سرپرست جدید وزارت بهداشت و درمان افزود: «اگر قرار باشد مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود طبیعتا اقلام و ارقام باید متفاوت باشد که اکنون نمی‌توانیم پیش بینی کنیم. اولویت کشور در نظام سلامت و همچنین آن چیزی که آرزو ما است این است که از همه امکانات موجود حداکثر بهره برداری داشته باشیم و بپذیریم که پیشرفت علمی، تربیت نیروی انسانی و تاسیس فضا و تجهیزات ما هدف نیست بلکه وسیله است.» 

وی در مورد تعطیل شدن برنامه پزشک خانواده در تهران گفت: «پزشک خانواده مسئله‌ای است که با آن تربیت شده‌ام و پس ۳۲ سالی که وارد ایران شدم این آرزو را داشتم تا پزشک خانواده را انجام دهم. اگر قرار است که بنده در خدمت نظام سلامت باشم همه برنامه‌هایمان براساس پزشک خانواده انجام می شود و تعطیل هم نخواهد شد.» 

دکتر طریقت منفرد عنوان کرد: «این برنامه موضوعی است که در دنیا سال‌ها طول کشیده تا محقق شود به همین خاطر نمی‌شود که این برنامه را در طول یک شب در تمام کشور بدون رفع نقایص آن اجرا کنیم.» 

وی ادامه داد: «روز جمعه بود که این برنامه در مازندارن انجام شد و اکنون در شیراز هم در حال اجرا است. قبل از اینکه نواقص این طرح برطرف شود نمی‌توانیم این برنامه را‌‌ رها کنیم، در این صورت ممکن است نتیجه لازم را نداشته باشد.» 

پزشک خانواده هیچ چالشی ندارد 
وی با بیان اینکه پزشک خانواده هیچ چالشی ندارد، گفت: «اگر پزشک خانواده نداشته باشیم هیچ چیزی نداریم بنابراین اصل قضیه اجرای صحیح این برنامه است.» 

دکتر طریقت گفت: « پزشکان عمومی باید اهمیت طب عمومی را بیش از پیش باور کنند و ما هم باید سعی کنیم که جایگاه طب عمومی را احیا کنیم که این مقداری زمان می‌برد.» 

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار سینانیوز در خصوص اینکه با وجود نبود چالش در برنامه پزشک خانواده چرا تعدادی از پزشکان از این برنامه خارج شده‌اند گفت: «پزشک خانواده در مسیر آزمایش است که به همین خاطر برخی‌ از پزشکان با تصوراتی وارد این برنامه می‌شوند و برخی به دلیل یک سری از مشکلات ممکن است منصرف شوند اما برنامه فعلی تا جایی که اجرا شده است چیزی نیست که در آینده بخواهیم به آن برسیم.» 

دکتر طریقت در پاسخ به اینکه پس برنامه پزشک خانواده متوقف نشده بلکه سرعت آن کاهش یاقته گفت: «این برنامه نه متوقف شده و نه سرعت آن کم شده است. ممکن است یک سری تکامل‌هایی احتیاج داشته باشد که ما به شدت دنبال آن هستیم.» 

وی تصریح کرد: «هفته دیگر به قزوین می‌رویم تا برنامه پزشک خانواده را در آنجا اجرا کنیم و یک استان هم به استان‌های دیگر افزوده شود. در واقع باید اعتمادی در جامعه پزشکی ایجاد کنیم که با ما همکاری کنند البته پزشک خانواده باید برای مردم هم معرفی شود و در این صورت ما در جریان مطالبات آن‌ها قرار می‌گیریم.» 

دکتر طریقت منفرد درخصوص این که خبر متوقف شدن برنامه پزشک خانواده را در تهران تکذیب می‌کنید یا نه گفت: «من نمی‌دانم که این برنامه در تهران تا چه حدی اجرا شده است. قرار بود که در دو منطقه در تهران شروع شود که این موضوع را به شدت خلاف مسیر پزشک خانواده می‌دانم. پزشک خانواده نباید در یک طرف خیابان اجرا شود و در طرف دیگر اجرا نشود.» 

وی در پاسخ به صحبت خبرنگاری مبنی بر اینکه این برنامه قبلا در دانشگاه‌های علوم پزشکی رونمایی شد و حتی مراکزی را برای اجرای این طرح اختصاص دادند، گفت: «این مسائل را از من خورده نگیرید، حتما دلیل داشته که این کار را انجام داده‌اند اما وضعیت فعلی را برای یک اقدام کشور شمول کامل نمی‌بینم. تهران یک سوم کشور است. تهران پیچیدگی خود را دارد. ما برای آن که نمی‌خوهیم این طرح شکست بخورد و اعتماد پزشکان از بین برود احتیاط می‌کنیم.» 

دکتر طریقت در پاسخ به سئوال دیگری در مورد اینکه برای بخش هزینه‌های درمان کشور به خصوص بیماری‌هایی که بار مالی زیادی برای مردم به همراه دارد، چه برنامه‌هایی دارید گفت: «ما در آموزش و تحقیقات پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم. ما دوش به دوش پیشرو‌ترین کشور‌ها در حال حرکت هستیم. این موقعی برای ما انجام وظیفه است که عامه مردم شهد این پیشرفت‌ها را بچشند.» 

وی افزود: «اگر قرار باشد که خدمات تخصصی و فوق تخصصی در دسترس یک گروه خاصی باشد که در این موقع نمی‌توان گفت این پیشرفت‌ها کاربردی است. سعی می‌کنیم که در مرحله اول عدالت در دسترسی به خدمات را محقق کنیم.»

فهرست دارو ها
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26
No Image
میرتوپلکس
موارد مصرف‌: میرتوپلکس‌ دارای‌ خاصیت‌ ضد ویروس‌ هرپس‌ سیمپلکس‌
1395/04/26
No Image
کارمیناتیوز
موارد و مقدار مصرف: این فرآورده ها جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ ...
1395/04/26