تبليغات
نظر سنجی

نظر شما در باره سایت و خدمات آن جیست؟ 

       

اخبار

۱۳۹۲/۳/۱۹ تعداد بازدید: ۸۵۴
با سلام خدمت تمام هم وطنان گرامی : احتراماً به استحضار میرساند در راستای شفاف سازی در خصوص بررسی صحت تخصص و مدرک نظام پزشکی پزشکان و جراحانی که در این سامانه معرفی میشود بر عهده خود هم وطنان خواهد بود و بانک جامع اطلاعاتی پزشکان و جراحان ایران در خصوص احتـمال وجـود هر گونه مـغایرت درهر گونه اطـلاعات پزشـکان مسئولیتی نخواهد داشت. این سامانه تلاش دارد تا دسترسی آسان و مفید برای همه هموطنان را ایجاد کند . جهت بررسی صحت اطلاعات میتوانید از این لینک استفاده بفرمائید .
سازمان نظام پزشکی کشور

چگونگی عملکرد ICSI در درمان ناباروری

 تکنیک میکرو اینجکشن(تزریق اسپرم به داخل سیتو پلاسم تخمک) تحول عمده‌ای را در درمان ناباروری ایجاد نمود. این تکنیک برای اولین بار در بلژیک در سال1992 برای درمان ناباروری مردان استفاده شد و موفقیت ناشی از آن موجب گسترش استفاده از این روش گردید، مخصوصاً در مواردی که امکان انجام تلقیح اسپرم به داخل رحم(IUI) و لقاح خارج رحمی (IVF) میسر نبود.

به علاوه در مواردی که نتایج لقاح خارجی رحم (IVF) قبلی منفی بوده و یا تکرار درمان نیز موفقیت آمیز نباشد، استفاده از این روش توصیه می‌شود.

در این روش جنین شناس با استفاده از میکروسکوپی با بزرگنمایی بالا قادر به تمایز اسپرم‌های طبیعی از غیر طبیعی بوده و پس از بی حرکت کردن اسپرم، به وسیله سوزنی بسیار نازک آن را به داخل تخمک تزریق می‌کند. در این روش به تعداد زیادی از اسپرم‌ها برای بارور کردن تخمک نیاز نیست و برای هر تخمک تنها یک اسپرم کفایت می‌کند. میزان موفقیت لقاح در ICSI بالاتر از IVF است و مطالعات نشان داده است که میزان نقص مادر زادی جنین نیز با استفاده از این روش افزایش نمی‌یابد.

انجام این روش، تا مرحله جمع آوری تخمک، مشابه IVF بوده و خانم‌ها باید داروهای تحریک تخمک گذاری را مطابق برنامه درمانی مصرف نمایند. با تجویز داروهای باروری، تعداد بی‌شماری از فولیکول‌های تخمدان رشد یافته و به بلوغ نهایی می رسند و زمینه برای جمع آوری تعداد بیشتر تخمک فراهم می‌آید.

با افزایش تعداد تخمک‌های جمع آوری شده، تعداد جنین‌های حاصل افزایش یافته و در نهایت شانس باروری افزایش می‌یابد. داروهای تحریک تخمک گذاری در پروتکل‌های مختلفی به بیماران داده می‌شود که این پروتکل‌ها بر اساس سن و وضعیت بیمار متفاوت است. 

داروهای تحریک تخمدان، ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با هم استفاده شوند. این داروها معمولا در اوایل سیکل قاعدگی بر اساس برنامه درمانی مدون آغاز می‌شود و طی سونوگرافی‌های متوالی، فولیکول‌های بالغ شناسایی و میزان رشد آن‌ها با تعداد تزریق کنترل می‌شوند.

برای رسیدگی کامل تخمک و آزاد شدن آن‌ها، HCG تزریق می‌شود. حدوداً 38 تا 48 ساعت بعد از تزریق این دارو تخمک گذای رخ خواهد داد. این امر به تیم تخصصی درمان اجازه می‌دهد که زمان مناسب را برای دریافت تخمک(پانکچر) تعیین کنند.

ضمن تزریق دارو، تخمدان‌ها بزرگتر شده و با استفاده از سونوگرافی واژینال، وضعیت تخمدان‌ها و فولیکول‌ها، با کمک سونوگرافی پزشک تحت بی‌هوشی عمومی یا موضعی، از طریق دیواره واژن، تخمک‌ها را از تخمدان جمع آوری می‌کند.

در حالی که پزشک وضعیت تخمدان‌ها را در مانیتور سونوگرافی تحت نظر دارد، یک سوزن بلند از طریق واژن وارد تخمدان می‌شود، در این موقعیت تخمک‌ها در پروسه‌ای که جمع آوری تخمک نام گرفته است، به وسیله پمپ مکش جمع‌آوری می‌شوند.

تخمک‌های جمع آوری شده به وسیله مجموعه از سلول‌های گرانولوزا پوشیده شده، این سلول‌ها با کمک آنزیم و با متوالی از پیپت شیشه‌ای نازک، جدا می‌شوند تخمک‌های عاری از این سلول‌ها، زیر میکروسکوپ بررسی شده و در صورت جدا شدن کامل سلول‌های گرانولوزا و بلوغ کامل تخمک‌ها، امکان تزریق اسپرم به داخل آن از طریق میکرواینجکشن مهیا می‌شود.

بعد از دریافت اسپرم از همسر و آماده نمودن آن برای تزریق، اسپرم مناسب توسط جنین شناس به داخل تخمک تزریق می‌شود.روز بعد، تخمک‌ها از نظر باروری موردبررسی قرار می‌گیرند و بارور شدن، 48 ساعت بعد نیز از نظر کیفیت جنین تشکیل شده مورد بررسی قرار گرفته و تقسیمات سلولی آن مورد ارزیابی قرار 
می‌گیرد. 

سپس 48 تا 72 ساعت بعد از این ارزیابی‌ها بر اساس پروتکل استاندارد اولیه برای جلوگیری از بروز چند قلویی تعداد معینی جنین، بسته به شرایط رحم، سن خانم و کیفیت جنین‌ها، به داخل رحم انتقال داده می‌شود

  • - نویسنده: مدیر
  • - منبع: irdr1.blogfa.com

مطالب مشابه :