۱۳۹۶/۰۵/۲۶| تعداد بازدید: ۳۷۷
طبق آمار منتشره از سوی سازمان بهداشت جهانی بیش از ده درصد جمعیت اروپا از میگرن رنج می‌برند

میگرن در هر سنی ممکن است بروز کند (اگرچه اغلب در سنین نوجوانی شروع می‌شود).

طبق آمار، زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار حملات میگرنی می‌شوند؛ از این رو به نظر می‌رسد رابطه‌ای بین این سردردها و دوره قاعدگی در زنان وجود داشته باشد.

60 تا 70 درصد از زنان مبتلا به میگرن اظهار می‌دارند، هنگام شروع دوره قاعدگی، میگرن در آنها تشدید می‌شود.

نوسانات و تغییراتی که در سطح هورمون‌های زنانه، به‌ویژه استروژن رخ می‌دهد، می‌تواند علت بروز سردرد در این دوره باشد.

قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون استروژن به طور ناگهانی در بدن به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد.

در برخی زنان، سردردهای میگرنی در دوره بارداری متوقف می‌شود.

در پژوهش‌های انجام‌شده، 64 درصد از زنان اظهار داشتند که در دوران بارداری سردردهای میگرنی را تجربه نکردند.

در برخی زنان، قرص‌های جلوگیری از بارداری و یا قرص‌هایی که در دوران یائسگی به عنوان هورمون درمانی استفاده می‌شود، می‌تواند از عوامل تحریک‌کننده میگرن باشد.

برای جلوگیری از سردردهای میگرنی در دوره قاعدگی، مصرف داروهای ضد میگرن را باید 2 الی 3 روز قبل از آغاز دوره قاعدگی شروع کرد و تا آخرین روز قاعدگی ادامه داد.

عوامل متعدد دیگری نیز می‌توانند سبب بروز میگرن شوند.

این عوامل عبارتند از: فشار زیاد به چشم، گرفتگی سینوس‌ها، کشیدگی عضلات، خستگی بیش از حد، کمبود اکسیژن و هوای تازه، بی‌تحرکی، فعالیت بیش از اندازه، گرسنگی، کم‌آبی بدن، استرس، احساسات و هیجانات سرکوب شده، تغییر شرایط آب و هوا (مانند گرما یا سرمای زیاد و میزان رطوبت هوا).

در بعضی مواقع نیز سردردها با درد پشت و گردن همراه است که می‌تواند در اثر بد نشستن و یا بد ایستادن باشد.

افرادی که اغلب دچار میگرن یا سردردهای شدید می‌شوند، معمولاً می‌توانند حدس بزنند که چه عامل یا عوامل ویژهای سبب بروز سردرد آنها شده است.

کسانی هم که نمی‌توانند این عوامل را به خوبی شناسایی کنند، این کتاب به آنها کمک می‌کند تا شرایط و عوامل تحریک‌کننده را در زندگی خود بیابند.

این عوامل ممکن است یک موقعیت نگران‌کننده، فشار عصبی، یک غذای خاص و یا شرایط ویژه بیرونی، مثل چراغ‌های چشمک‌زن، سر و صدا یا آلودگی هوا باشد. در مواردی که سردردهای میگرنی با حالت تهوع و استفراغ همراه است، امکان دارد دلیل آن مصرف غذاهای پرچرب و سنگین باشد که روی کبد و کیسه صفرا تأثیر می‌گذارد.

پژوهش‌های اخیر حاکی است تعداد افرادی که از میگرن رنج می‌برند، در حال افزایش می‌باشد؛ به گونه‌ای که این بیماری از سوی سازمان بهداشت جهانی در فهرست بیست‌گانه بیماری‌های صعب‌العلاج قرار گرفته است.

امروزه افزایش مبتلایان به میگرن در جهان نشان می‌دهد این بیماری با زندگی‌های پراسترس، پرمشغله و پرفشار که در جوامع امروزی وجود دارد، در ارتباط است.

متأسفانه بیشتر افراد به طور ناخودآگاه از طبیعت و سرشت خود دور شده‌اند و از طرفی هماهنگی و سازگار شدن جسم با این محیط ساخته دست بشر مشکل است و می‌تواند به سلامت و تعادل روحی- روانی افراد آسیب برساند.

هیچ زنگ تفریحی برای کار مداوم و پراسترس روزانه، چه در محیط کار و چه محیط خانه وجود ندارد و اوقات فراغت افراد تنها به نشستن پای تلویزیون یا کامپیوتر خلاصه می‌شود.

حتی ورزش کردن نیز در محیط‌های کاملاً بسته و کنترل‌شده و غیرطبیعی و با دستگاه‌های الکترونیکی و در زیر نورهای مصنوعی و دستگاه‌های تهویه هوا و ... صورت می‌گیرد.

چنین محیط‌ها و محرک‌های مصنوعی که پیوسته در اطراف ما هستند، می‌توانند منجر به ایجاد استرس و فشار و به نوبه خود سبب بروز علائمی مانند میگرن و یا سردردها شوند.

یکی دیگر از دلایل بروز سردردهای عصبی، فشارهای ناشی از صنعتی شدن جوامع امروزی است که از ما می‌خواهد همیشه در حالت «آماده باش» و یا به اصطلاح «کشیک» به سر بریم و همیشه در دسترس باشیم؛ در حالی که انسان موجودی است با غرایز و نیازهای مخصوص به خود که اگر این نیازها و خواسته‌ها نادیده گرفته شود، سلامتی و بهداشت روحی و روانی او به خطر خواهد افتاد.

این نیازها و خواسته‌های طبیعی عبارتند از: داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، استراحت، آرامش و تمدد اعصاب که همگی به احساس خوشی و رضایت از زندگی منجر می گردد.

 

فهرست دارو ها