به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است، برخی بیماریهای روماتیسمی مانند لوپوس تشدید و برعکس برخی دیگر از این بیماریها مانند بیماری آرتریت روماتوئید در این دوران بهبود یابند.

  دکتر فرهاد شهرام در آستانه برپایی بیستمین سمینار سالیانه مرکز تحقیقات روماتولوژی با عنوان بیماریهای روماتیسمی و حاملگی، افزود: به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است، برخی بیماریهای روماتیسمی مانند لوپوس تشدید و برعکس برخی دیگر از این بیماریها مانند بیماری آرتریت روماتوئید در این دوران بهبود یابند.

وی با اشاره به اینکه تشدید بیماری در برخی بیماریهای روماتیسمی همچون آرتریت روماتوئید پس از زایمان اتفاق می افتد بر کنترل بیماریهای روماتیسمی از سوی پزشک متخصص پس از زایمان نیز تاکید کرد.

شهرام یاد آور شد: بیماری لوپوس که نوعی بیماری روماتیسمی است و طی آن پوست، کلیه، قلب، مغز و ریه فرد دچار می شود در خانمها 9 برابر آقایان است و بیشتر در سنین بارداری در زنان بروز می یابد.

وی ادامه داد: تنها در صورت فعال بودن بیماری لوپوس و در موارد درگیری اندامهای حیاتی از قبیل قلب، مغز و کلیه ها، پزشکان بیمار را از بارداری منع می کنند.

دبیر سمینار بیماریهای روماتیسمی و حاملگی گفت: در صورتی که پزشک تشخیص دهد، بارداری سبب تشدید علایم بیماری لوپوس و آسیب به مادر  و جنین نمی شود به وی اجازه بارداری می دهد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، تم اصلی بیستمین سمینار سالیانه مرکز تحقیقات روماتولوژی به بیماریهای روماتیسمی و حاملگی اختصاص یافته که در آن مشاوره های پزشکی پیش از بارداری، روش های جلوگیری از بارداری در بیماران روماتیسمی و... ارایه می شود.

شهرام اظهار داشت: شایعترین بیماری روماتیسمی التهابی در آقایان، روماتیسم ستون فقرات است که اشکالی در باروری و صاحب فرزند شدن ایجاد نمی کند.

وی گفت: به غیر از مبتلایان به بیماریهای روماتیسمی اکثر افراد باردار که حتی سابقه ابتلا به بیماریهای روماتیسمی را نیز ندارند از علایم مفصلی از قبیل زانو درد، کمر درد، خواب رفتگی و گزگز دستها شکایت دارند.

دبیر سمینار بیماریهای روماتیسمی و حاملگی یاد آور شد: افزایش انحنای ستون فقرات در دوران حاملگی به ویژه در اواخر این دوران که ناشی از وضعت جنین است و دردهای زانو که به دلیل افزایش وزن در این دوران ایجاد می شود، جزو شایع ترین مشکلات مفصلی دوران بارداری است.

وی با اشاره به اینکه طی یک پژوهش انجام شده 22 درصد زنان باردار از درد مفاصل لگن شکایت داشته اند، تصریح کرد: دردهای مربوط به سندرم کانال کارپ (خواب رفتگی و گزگز دست) به دلیل تورم ایجاد شده در این دوران در 20 تا 25 درصد خانمهای باردار گزارش شده است.

بیستمین سمینار سالانه مرکز تحقیقات روماتولوژی با عنوان "بیماریهای روماتیسمی و حاملگی" از سوی مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران (قطب روماتولوژی کشور) پنج شنبه اول اسفند در بیمارستان دکتر شریعتی تهران برپا می شود.

فهرست دارو ها