بنا به تحقیقاتی در بریتانیا، مغز دختران نوجوانی که اختلال رفتاری دارند با دختران دیگر متفاوت است.

طبق مطالعه مجله روانشناسی کودک و روانپزشکی بر ۴۰ دختر نوجوان، تفاوتهایی در ساختار مربوط به احساسات و یکدلی آنها وجود دارد.

چنین تحقیقی در مورد پسرهای نوجوان هم انجام گرفته است که نتیجه مشابهی داشته است 

کارشناسان می گویند امکان دارد که چنین اختلالاتی توسط عکسبرداری مشخص شود و بیماران کمک های روانی بگیرند.

تحقیقها نشان می دهد که از هر ۱۰۰ نوجوان در بریتانیا ۵ نفر به اختلالات رفتاری دچار هستند.

اختلال رفتاری نوعی بیماری روانی است که باعث خشونت و انزوا می شود و خطر بیماریهای روانی و جسمی را در بزرگسالی بالا می برد.

گفته می شود در سالهای اخیر تعداد نوجوانان دختری که به این نوع بیماری روانی مبتلا هستند افزایش یافته است اما درصد آن در پسران نوجوان به همان اندازه قبل باقی مانده است.

در این تحقیق محققان بریتانیایی و ایتالیایی از مغز ۲۲ دختر نوجوان با اختلالات رفتاری و ۲۰ دختر دیگر عکسبرداری کردند و عکسها را با هم مقایسه کردند.

آنها همچنین عکسهایی را که قبلا از مغز پسران نوجوان گرفته بودند در کنار عکسهای دختران گذاشتند.

آنها متوجه شدند که قسمتی از مغز به نام بادامه (amygdala) در مغز دخترانی که اختلالات رفتاری دارند و پسران، کوچک تر از مغز دختران دیگر است.

دکتر اندی کالدر، یکی از پژوهشگران گفت: "ممکن است از اول شخصی با چنین تفاوتهایی در مغزش متولد شده یا محیط اطراف مانند اضطراب در دوران کودکی بر رشد مغز او تاثیر گذاشته باشد."

دکتر مایکل کریگ، از موسسه روانپزشکی کینگ کالج لندن هم که سعی دارد از طریق عکسبرداری نشانه های اختلالات روانی را پیدا کند گفت که مهم این است که تا به امروز تحقیقات زیادی بر زنان انجام نشده بود و این کار قدم بسیار بزرگی است.

فهرست دارو ها