گروهی از روان‌شناسان طی تحقیقات جدید

ممکن است سازوکار روان‌درمانی، شخصیتتان را تغییر دهد

گروهی از روان‌شناسان طی تحقیقات جدید دریافتند، بر خلاف تصور غالب در میان روان‌شناسان که رفتار درمانی و گفتار درمانی را تنها یک راه برای تغییر رفتار می‌دانند، این روش‌ها ممکن است باعث تغییر در شخصیت افراد شود.

به گزارش خبرگزاری سینا به نقل از رویترز، اغلب روان‌شناسان و روانپزشکان درباره قدرت رفتار درمانی و گفتاردرمانی بر تغییر شخصیت افراد ابراز تردید می‌کنند، این در حالی است که یک پژوهش جدید تأثیر این روش‌ها بر تغییر شخصیت افراد را به اثبات رسانده است.

این کشف ممکن است مانعی برای شرکت بیماران در جلسات گفتار درمانی و رفتار درمانی تلقی شود چرا که اغلب افراد با وجود اینکه ممکن است خواهان تغییر رفتار یا حذف رفتار بخصوصی از عادات زندگیشان شوند، هیچ علاقه‌ای به تغییر شخصیتشان ندارند.

نکته قابل توجه در این مطالعه این بود که تغییر در شخصیت افراد ممکن است در یک دوره زمانی کوتاه (چهار تا هفت ماه) رخ دهد و تأثیری ابدی یا دست کم طولانی مدت بر فرد بگذارد.

دکتر «برنت رابرتز» سرپرست این تحقیق از دانشگاه ماساچوست گفت: «هیچ کدام از طرفین درمان، یعنی نه پزشک و نه بیمار، گفتار درمانی، رفتار درمانی و حتی مصرف داروهای روانپزشکی را وسیله‌ای برای تغییر شخصیت نمی‌دانند و این ایده که ممکن است شخصیت فرد طی شرکت در این جلسات دچار تغییر شود برای بسیاری از افراد نگران کننده و ناراحت کننده است.»

هدف اصلی روان‌شناسی و روانپزشکی بهبود روانی افراد توصیف شده، احساس تغییر ماهیت درونی فرد و دستکاری آن بسیار ناخوش‌آیند است.

این یافته‌ها بسیار بحث برانگیز است چرا که تا کنون باور بر این بود صفات شخصیتی پس از طی دوران روان درمانی ثابت باقی می‌مانند.

فهرست دارو ها
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26
No Image
میرتوپلکس
موارد مصرف‌: میرتوپلکس‌ دارای‌ خاصیت‌ ضد ویروس‌ هرپس‌ سیمپلکس‌
1395/04/26
No Image
کارمیناتیوز
موارد و مقدار مصرف: این فرآورده ها جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ ...
1395/04/26