مارپیچ دی ان‌ای که به آن لقب مولکول حیات داده‌اند و حامل رمزهای ژنتیکی است به عنوان مولکولی دو رشته‌ای شناخته می‌شد، اما محققان در پژوهشی که در نشریه شیمی طبیعت منتشر کرده‌اند می‌گویند مارپیچ چهار رشته‌ای در بدن انسان وجود دارد و احتمالا زمانی مشاهده می‌شود که سلول شرایط سرطانی پیدا می‌کند.

 دانشمندان این موضوع را مطرح می‌کنند که دی ان‌ای چهار رشته‌ای ممکن است راه تازه‌ای برای درمان سرطان پیش روی بشر بگذارد. 


پروفسور «شانکار بالاسوبرامانیان» استاد بخش شیمی دانشگاه کمبریج می‌گوید: «احتمالا این مولکول وقتی زیاد می‌شود که سلول دارای ژنوتیپ (ترکیب ژنتیکی) به خصوصی باشد یا کارکردش مختل شده باشد.» 

او می‌گوید «ما باید این را ثابت کنیم. اگر چنین شود، می‌توان دی ان‌ای چهار رشته‌ای را با مولکولهای صناعی نظیر اترهای Crown و کریپتاتها هدف قرار داد. این می‌تواند راه جالبی باشد. در این صورت می‌توانیم سلولهای را که کارکردشان مختل شده به طور اختصاصی هدف قرار دهیم.» 
شصت سال پیش در چنین روزهایی بود که «جیمز واتسون» و «فرانسیس کریک» دوان دوان به کافه‌ای که در کنار آزمایشگاه دانشگاه کمبریج قرار داشت رفتند و کشف «مولکول حیات» را اعلام کردند. 

واتسون و کریک توضیح دادند چگونه دو رشته مولکول شیمیایی طویل بگونه‌ای دور هم پیچیده‌اند تا اطلاعاتی را که سلول لازم دارد به صورت رمز نگهداری کند. 

و حالا نسل بعدی همکاران آن‌ها در کمبریج سعی می‌کنند پیچیدگیهای دی ان‌ای را بهتر بشناسند. دانشمندان چندین سال پیش توانسته بودند در آزمایشگاه دی ان‌ای چهار رشته‌ای را بسازند اما تیم سوبرامانیان در جستجوی این مولکول در سلولهای بدن انسان بود. 

مولکول چهار رشته‌ای جی 
به این مولکول، «چهار رشته‌ای جی» (G-quadruplex) می‌گویند. جی (G) به یکی از چهار نوع «باز» ی اشاره دارد که مولکول دی ان‌ای را در کنار هم نگه می‌دارد و اطلاعات ژنتیکی ما را به رمز در می‌آورد. (سه باز دیگر عبارتند از: آدنین، سیتوزین و تیمین). 

بنابراین به نظر می‌رسد چهار رشته‌ای جی وقتی شکل می‌گیرد که میزان گوانین زیاد باشد. 

با اینکه پیش از این روشن شده بود دی ان‌ای چهار رشته‌ای در مژک داران (موجودات ابتدایی میکروسکوپی) وجود دارد اما این تحقیق جدید برای اولین بار چهار رشته‌ای جی را در سلول انسان رصد کرده است. 

برای این کار پژوهشگران پادتن‌هایی (آنتی بادی) را طراحی و تولید کردند که چهار رشته‌ای‌ها را شناسایی کند و به آن‌ها متصل شود. 

این پادتن‌ها با مواد فلورسانس نشاندار شده بودند بنابراین دانشمندان می‌توانستند هر وقت و هر جا که چهار رشته‌ای‌ها در چرخه سلول ظاهر می‌شدند، آن‌ها را ردیابی و از آن‌ها تصویربرداری کنند. 

دانشمندان متوجه شدند دی ان‌ای چهار رشته‌ای بیشتر در موقعی ظاهر می‌شود که سلول به سرعت در حال تکثیر است، و به طور مشخص‌تر در فاز اس (G) چرخه سلول، یعنی وقتی که سلول، درست پیش از تقسیم شدن، یک نسخه دیگر از ان‌ای خود را می‌سازد. 
پروفسور «بالاسوبرامانیان» معتقد است این موضوع در مطالعه سرطان مهم است چون عامل سرطان معمولا ژن جهش یافته‌ای است که تکثیر دی ان‌ای را افزایش دهند. 

به عقیده او اگر چهار رشته‌ای جی در شکل گیری برخی از انواع سرطان نقش داشته باشد، می‌شود مولکولهایی ساخت که تکثیر بی‌رویه سلول ناسالم را از‌‌ همان ابتدا متوقف کنند. 

وی می‌گوید: «ما در ده سال گذشته پیشرفت زیادی کرده‌ایم، از ایده‌های ساده به مولکولهایی رسیدیم که واقعا وجود دارند و می‌توان رد آن‌ها را گرفت. من امیدوارم شرکتهای داروسازی این موضوع را مد نظر داشته باشند تا شاید با نگاهی جدی‌تر بفهمیم که آیا چهار رشته‌ای‌ها واقعا اهمیت درمانی دارند یا نه.»
فهرست دارو ها
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26
No Image
میرتوپلکس
موارد مصرف‌: میرتوپلکس‌ دارای‌ خاصیت‌ ضد ویروس‌ هرپس‌ سیمپلکس‌
1395/04/26
No Image
کارمیناتیوز
موارد و مقدار مصرف: این فرآورده ها جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ ...
1395/04/26