۱۳۹۲/۰۴/۰۷| تعداد بازدید: ۹۴۰
متخصص داخلی گفت بیماری IBS از آن دسته بیماری‌های

 

دکتر منتظری، متخصص داخلی گفت:«بیماری IBS از آن دسته بیماری‌های گوارشی است که مستقیماً با اعصاب در ارتباط بوده و یکی از مراحل درمانی سندروم روده تحریک پذیر روان درمانی خواهد بود.»

دکتر منتظری، متخصص داخلی در گفت‌وگو با سینا نیوز، گفت:«زمانی که پایانه‌های عصبی روده‌ای به هر دلیل تحریک می‌شوند، سندروم روده تحریک پذیر یا IBS راایجاد می‌کند و باعث بروز انقباضات شدید و ناگهانی و نامنظم روده‌ای می‌شود.»

وی در ادامه علائم بالینی این سندروم را بسیار معمول و شایع دانست و ادامه داد:«سندروم روده‌ تحریک پذیر، علائم بسیار معمول و شایعی دارد و به همین علت با یک اسهال و یا یبوست ساده اشتباه گرفته می‌شود. این علائم عبارتند از، تهوع، دردهای شکمی به ویژه در ناحیه اطراف ناف، نفخ و احساس حرکات شدیددر روده بزرگ. افراد باید توجه داشته باشند که در صورت طولانی مدت شدن علائم ساده و اولیه بیماری‌های گوارشی باید به پزشک مراجعه کنند.»

متخصص داخلی، سندروم روده تحریک پذیر را بیماری گوارشی و در ارتباط مستقیم با حالت‌های عصبی در افراد دانست و ادامه داد:«این بیماری از جمله مشکلات گوارشی است که با حالت‌های عصبی، ارتباط مستقیم دارد. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر، دچار حالت های عصبی و استرس های شدید هستند، از این رو یکی از مراحل درمان این نوع از بیماری گوارشی روان درمانی است.»

به گفته این متخصص،IBS بر خلاف درصد بالایی از بیماری های گوارشی، عامل مخاطره آمیزی برای زندگی و حیات فرد مبتلا به حساب نمی‌آید و زندگی او را تهدید نمی‌کند. این بیماری با وجود درگیر کردن روده‌ها، اختلالی در هضم و جذب مواد نیز ایجاد نخواهد کرد.

دکتر منتطری تأکید کرد:«در کنار عوامل ایجاد کننده استرس، عوامل دیگری نیز، موجب بروز و یا تشدید سندروم روده تحریک پذیر می‌شود. از جمله این دلایل می‌توان به مصرف بیش از حد نوشابه‌ها و یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها، قلیان و سیگار و خواب بدون برنامه اشاره کرد.»

وی افزود:«تنظیم رژیم غذایی به گونه‌ای که بیشتر حجم آن را فیبر تشکیل دهد، می تواند حجم مدفوع را افزایش داده و از این طریق به دفع آن کمک کند. سبزی، میوه، حبوبات، غلات سبوس دار از جمله منابع غذایی حاوی فیبر هستند. زمانی که غذای چرب وارد روده‌ها می‌شود، روده انقباض‌های بیشتری را برای خارج کردن آن انجام می‌دهد. در نتیجه مصرف غذای کم چرب انقباض‌ها و به همان نسبت درد را نیز کاهش می‌دهد. کاهش حجم غذا و در عوض افزایش وعده‌های غذایی، به هضم کم درد در این بیماران کمک خواهد کرد. غذاهایی که می‌تواند تولید نفخ کند را تا حد امکان از رژیم غذایی خود کنار بگذارند. برای جلوگیری از بروز مشکل در مصرف حبوبات نیز، خیس کردن حبوبات خام به مدت یک روز، تا حدود زیادی این مشکل را برطرف می کند. »

متخصص داخلی، مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر را از جویدن آدامس منع کرده و ادامه داد:«جویدن آدامس نیز به این افراد توصیه نمی‌شود. با هر بار بالا و پایین رفتن فک در هنگام جویدن آدامس به علت خالی بودن حجم اعظم فضای دهانی، وقدار زیادی هوا بلعیده شده و نفخ ایجاد می‌شود.»

دکتر منتظری در پیان نعناع را از جمله گیاهانی دانست، که انقباضات روده ایی را کاهش می‌دهد و افزود:«قرص و عرق نعناع در برخی ازبیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر بسیار تأثیر مثبتی دارد. همانطور که همه قدیمی‌ها هم می‌دانند این گیاه در هر حالتی که مصرف شود، باعث می‌شود انقباضات روده‌ای که در اصطلاح عامیانه به آن دل‌پیچه گفته می‌شود، کاهش پیدا کند. البته نباید از یاد برد که مصرف هر گونه دارو، حتی از نوع گیاهی آن باید تحت نظر پزشک معالج باشد. »

فهرست دارو ها
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26
No Image
میرتوپلکس
موارد مصرف‌: میرتوپلکس‌ دارای‌ خاصیت‌ ضد ویروس‌ هرپس‌ سیمپلکس‌
1395/04/26
No Image
کارمیناتیوز
موارد و مقدار مصرف: این فرآورده ها جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ ...
1395/04/26