دکتر امیر عباس عندلیبی مشکلات عصبی را اصلی‌ترین عامل بروز تکرر ادرار

 

دکتر امیر عباس عندلیبی مشکلات عصبی را اصلی‌ترین عامل بروز تکرر ادرار دانست و گفت: «در اکثر موارد تکرر ادرار به علت مشکلات عصبی و اضطرابی بروز کرده و به صورت مقطعی فرد را درگیر می‌کند.»

دکتر امیر عباس عندلیبی، متخصص کلیه و مجاری ادراری در گفت‌وگو با خبرنگار سینانیوز گفت: «دفع ادرار مسئله‌ای است که هیچ شاخص و معیاری برای میزان آن در روز وجود ندارد. همین مسئله برای افراد مختلف در لزوم یا عدم لزوم مراجعه به پزشک برای مشکلات ادراری شک و شبهه ایجاد می‌کند.» 

وی در ادامه ضمن اشاره به چند مورد از دلایلی که لزوم مراجعه به پزشک را ایجاد می‌کند، ادامه داد: «دلیل اول مصرف مایعات کم و در عین حال تکرر ادرار در طول شبانه روز است. نکته دومی که در این رابطه می‌تواند فردی را به مطب پزشک بکشاند درد و سوزش در زمان دفع و همچنین حالت عادی است.» 

به گفت وی، مسئله تکرر ادرار به تنهایی نشان از بیماری خطرناک مجاری ادراری ندارد. 

این متخصص در ادامه افزود: «به صورت میانگین، تنظیمات عصبی هر فرد اجازه نگهداری ۲۵۰ سی‌سی ادرار در مثانه را می‌دهد؛ بدون اینکه شکلی برای فرد ایجاد شود. اما زمانی به وجود می‌آید که به علت مشکلات عصبی و یا دسته‌ای دیگر از اختلالات، ظرفیت مثانه کاهش پیدا می‌کند.» 

به عقیده این متخصص، مسئله مشکلات ادراری در زنان در اکثر موارد به علت زایمان‌های مکرر به وجود می‌آید. مثانه و گردن مثانه دارای زاویه خاصی نسبت به یکدیگر هستند که این زاویه در دوران بارداری به علت حضور سنگینی نوزاد بر مثانه تغییر می‌کند و از حالت طبیعی خارج می‌شود. حتی در برخی موارد این مسئله باعث خروج چند قطره ادرار به صورت غیر ارادی در زمان پر بودن حجم مثانه نیز می‌شود. به حالت شدید این مشکل افتادگی مثانه گفته می‌شود. 

این متخصص ادامه داد: «دسته دیگری از افراد که گروه عمده‌ای از بیماران مبتلا به تکرر ادرار را به خود اختصاص می‌دهند، بیماران دیابتی هستند که شدت این تکرر ادرار در آن‌ها به نسبت نوع دیابت تغییر می‌کند. برای مثال در افرادی که مبتلا به دیابت شیرین هستند، به علت تحت تأثیر قرار گرفتن اعصاب در بدن، بافت عصبی مثانه مختل شده و تکرر ادرار ایجاد می‌شود.» 

وی تصریح کرد: «بعضاً مشکل تکرر ادرار در بسیاری از افراد می‌تواند به علت مشکلات روحی و فکر و کاملاً مقطعی باشد و با برطرف شدن استرس و اضطراب این حالت نیز از بین خواهد رفت.»
 
فهرست دارو ها
No Image
والرین
موارد و مقدار مصرف: فرآورده های حاوی والرین در تنش های عصبی ،اضطر...
1395/04/26
No Image
پروستاتان
موارد و مقدار مصرف: قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پرو...
1395/04/26
No Image
اولئاکرات
موارد و مقدار مصرف: اولیاکرات در درمان زیادی فشارخون بکار می رود....
1395/04/26
No Image
میرتوپلکس
موارد مصرف‌: میرتوپلکس‌ دارای‌ خاصیت‌ ضد ویروس‌ هرپس‌ سیمپلکس‌
1395/04/26
No Image
کارمیناتیوز
موارد و مقدار مصرف: این فرآورده ها جهت برطرف نمودن سوءهاضمه، نفخ ...
1395/04/26